Gdzie poza szkołą wykorzystamy wiedzę matematyczną?

Matematyka, jak wiemy, jest królową nauk i nie zmieni tego nawet fakt, że niekoniecznie będziemy lubić tę dziedzinę wiedzy. To w końcu dzięki niej można było zbudować piramidy i realizować odkrycia kosmiczne, czy też skonstruować na przestrzeni dziejów kluczowe dla rozwoju cywilizacji urządzenia i maszyny. Wystarczy tylko przypomnieć, że nad wejściem do Akademii Platońskiej widniał napis informujący o tym, że nie ma tu wstępu ten, kto nie zna zasad matematyki. Oczywiście nie zmienia to też faktu, że nie każdy będzie kochać zajęcia z matematyki, oraz że są osoby, które po prostu nie rozumieją, jak taka wiedza może się przydać poza przestrzenią szkolną.

Okazuje się jednak, że wiedza matematyczna będzie nam przydatna w bardzo wielu sferach życia osobistego, ale także zawodowego. Z jakiegoś powodu przecież ustawodawcy na całym świecie umieszczają zajęcia z matematyki na liście przedmiotów obowiązkowych. W końcu to dzięki matematyce można było wyprodukować samochody i komputery lub zaprojektować gry takie jak bakarat i wojna w STS.

Gdy zastanowimy się trochę dokładniej nad tą nauką, to zorientujemy się, że każde nasze działanie w codziennej egzystencji jest poprzedzone jakąś konkretną analizą logiczną. Aby normalnie żyć, musimy skuteczniej działać. Ale żeby działać, musimy bazować na pewnych przesłankach, które prowadzą nas do jakichś uogólnień i wniosków. Przecież to nic innego jak właśnie działanie oparte na matematyce.

Matematyka w podziale nauk

Sztukę i przestrzeń artystyczną głównie będziemy kojarzyli jako sferę typowo humanistyczną. Automatycznie, więc włącza nam się tutaj ścisły podział na przedmioty ścisłe i właśnie humanistyczne. Okazuje się jednak, że jest to twór sztuczny i właściwie tak naprawdę taki podział nie będzie istnieć. Naturalnie są osoby, które są bardziej uzdolnione właśnie w przedmiotach ścisłych, a inne wykazują spore talenty w sferze językowej albo muzycznej, czy też właśnie artystycznej, bo potrafią pięknie malować. 

Podział taki był jednak koniecznością czysto pragmatyczną. W pewnym momencie w dziejach nauki wiedzy zaczęło na tyle przybywać, że już nie można było w szkołach i na uniwersytetach uczyć się w ramach jakiejś jednej konkretnej dziedziny naukowej. Dlatego nastąpił właśnie podział nauk z czystej wygody. To naturalny proces, gdy zakres badanej wiedzy jest coraz większy i nie można jej skutecznie eksploatować w ramach, tylko jednej dziedziny. Dlatego następuje tzw. szufladkowanie, z którym zresztą mamy do czynienia do tej pory. Wciąż przecież pojawiają się nowe kierunki na studiach i ze starych dziedzin naukowych wyodrębnione są kolejne poddziedziny.

Matematyka w sztuce

Schemat logicznego myślenia do działania możemy znaleźć, więc w każdej dziedzinie wiedzy. Wystarczy spojrzeć na logiczny rozbiór zdania. Każda myśl zapisana w książce każdego pisarza ma swój początek i koniec. W tej przestrzeni też występują przesłanki i wnioski. Nie inaczej jest w sferze artystycznej, gdy do pracy zabiera się na przykład malarz. Szczególnie wyraźnie widać inspiracje koncepcjami matematycznymi w dziełach tak znanych twórców malarskich jak Vasarely, Mondrian i Kandinsky. Za punkt wyjścia swojej działalności brali przecież:

  • geometrię
  • symetrię
  • analogię.

Nie jest też oczywiście żadną tajemnicą, że architektura, który działa na styku sztuki oraz rzemiosła po prostu bazuje na matematyce i posługuje się jej językiem. Ale jak wiadomo, architektura otacza nas ze wszystkich stron, bo przecież dzięki takim projektom zbudowane są domy, sklepy lub wszelkie obiekty infrastrukturalne. Matematyka jest, więc jak można powiedzieć w naszym życiu namacalna.

0 / 5. Ocen: 0

Aktualna oferta darmowych bonusów Bonus bez ryzyka 100 PLN (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
Bez ryzyka 550 PLN (kod promocyjny: KOD550) – www.Betclic.pl
Bez ryzyka 600 PLN (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
Poprzedni artykułHazard to niebezpieczna rozrywka – tylko dla dorosłych
Następny artykułBundesliga typy na dziś 12 i 13 grudnia (11 kolejka)
Gdzie najlepiej obstawiać zakłady bukmacherskie online? Polscy bukmacherzy oferują graczom wiele ciekawych promocji i darmowych bonusów. Z kodem promocyjnym "BETONLINE" na graczy czeka jeszcze więcej korzyści.